GM bavlna ve vesmíru

23.8.2021 |

Botanik Simon Gilroy z Wisconsinské univerzity v Madisonu vyslal 3. června 2021 semena bavlníku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Tato semena, včetně geneticky modifikované (GM) odrůdy, odputovala do vesmíru v modulu Dragon společnosti SpaceX

V rámci tohoto experimentu byly na ISS vyslány dva druhy rostlin: běžný bavlník a bavlník, který je geneticky upraven tak, aby produkoval bílkovinu AVP1 (pyrofosfátem aktivovanou vakuolární membránovou protonovou pumpu 1), díky níž je na Zemi odolnější vůči velkému spektru nepřiznivých vlivů. Syntéza proteinu AVP1 se na Zemi spouští v prostředí s nízkým obsahem kyslíku. "Předpokládáme, že linie s nadměrnou expresí proteinů bude ve vesmíru růst lépe," říká Gilroy.

Před startem raketoplánu připravil Gilroyův výzkumný tým semena bavlníku na specializovaných Petriho miskách v Kennedyho vesmírném středisku na mysu Canaveral na Floridě. Poté byla semena naložena do kosmické lodi Dragon a odeslána na ISS, kde je astronauti nainstalovali do růstových komor. Očekává se, že semena budou klíčit a růst šest dní. Během této doby budou astronauti fotografovat jejich kořeny, aby získali informace o jejich velikosti, tvaru a směru růstu. Na Zemi provede Gilroyova laboratoř identický experiment.

Díky porovnání bavlny pěstované ve vesmíru a na Zemi se vědci chtějí pokusit porozumět tomu, jak bude kořenový systém této důležité plodiny růst v podmínkách nulové gravitace. Výzkum má vědcům pomoci pochopit, jak efektivněji pěstovat bavlník, který vyžaduje obrovské množství vody. Jedná se o první případ pěstování bavlníku ve vesmíru.

"Chceme pochopit, jak gravitace ovlivňuje vývoj kořenového systému bavlníku," říká Gilroy. "Bavlník spotřebuje obrovské množství vody a obrovské množství živin. A to je v podstatě záležitost kořenového systému. Možná existují mechanismy související s vnímáním gravitace, které bychom mohli na Zemi upravit a tím přepracovat kořenový systém tak, aby byl efektivnější."

 

Zdroje: