BIOTRIN je nezisková organizace vytvořená vědeckými
pracovníky pro šíření informací o moderních biotechnologiích.
Je tu pro vaši informaci a jako fórum vašich názorů.
Počátky aneb proč bylo nutné založit BIOTRIN (BIOTREND)?
V předvánoční době v roce 1996 vpadla do shánění dárků akce Greenpeace v Hamburku, která upozorňovala německou a českou veřejnost na "nebezpečí" plynoucí z krmné kukuřice dovezené z USA. Jednalo se o kukuřici vypěstovanou z geneticky modifikovaného osiva, tedy o geneticky modifikovaný organismus (GMO). Šokující reakce úředních míst v České republice a našich žurnalistů spolu se strachem a nevědomostí veřejnosti způsobily poprask.
Na vysokých školách a akademických pracovištích si tehdy uvědomili, že to není dobrá vizitka země, kde Gregor Mendel položil základy genetiky, a pokusili se podle svých možností "splatit svůj dluh". Po roce vysvětlování, že geneticky modifikované (transgenní) rostliny sice mají svá rizika, ale ta nejsou o nic větší, než mají jiné plodiny, a že bude v ČR, obdobně jako v EU, připraven zákon o GMO, aby se rizika využívání perspektivní technologie minimalizovala, bylo zřejmé, že bez vytvoření určité základny – občanského sdružení výsledky neodpovídají vložené námaze.
Při vzniku občanského sdružení sehrál velkou roli evropský projekt Phare-TEMPUS zaměřený na harmonizaci české legislativy o GMO s direktivami EU. Nositelem a koordinátorem projektu byl Biotechnologický ústav Univerzity Karlovy v Praze (dále BTÚ UK) v letech 1995 – 1998. Jeho pracovníci se několik let zabývali problematikou moderních biotechnologií a spolupracovali s organizacemi UNIDO, UNEP a OECD. Informace a zkušenosti pak mohli uplatnit při přípravě řady seminářů a mezinárodních workshopů k tomuto tématu, skript a dalších publikací o biotechnologiích.
Zrušení BTÚ UK byl přirozený impuls k vytvoření organizace, která by pokračovala v šíření odborných informací o GMO a organizovala akce pro pracovníky státní správy, odborníky a ostatní veřejnost.
Měnící se název
V prosinci 1997 tak vzniklo Sdružení BIOTREND (nynější BIOTRIN), které založili pracovníci předních vědecko-výzkumných pracovišť v ČR – BTÚ UK spolu s kolegy z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Masarykovy univerzity v Brně, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Akademie věd ČR.
Během své existence tento subjekt změnil dvakrát svůj název.
Jméno BIOTREND se ukázalo v průběhu let nevyhovující z toho důvodu, že bylo obsazeno jiným právnickým subjektem v zahraničí. Proto bylo v roce 2001 nahrazeno názvem BIOTRIN a jméno organizace se změnilo na Sdružení BIOTRIN.
K další změně názvu došlo v lednu 2014 v důsledku vstoupení v platnost nového občanského zákoníku. Ten požadoval transformaci „sdružení“ ve „spolek“, a tím se k 1. 1. 2014 Sdružení BIOTRIN přejmenovalo podruhé, tentokrát na BIOTRIN, z.s. (zapsaný spolek).
Ve zkratce dnes používáme i prostý název BIOTRIN.
Působení předních českých vědců v BIOTRINU (BIOTRENDU)
Zakládajícími členy Sdružení BIOTREND byli:
Sdružením prošlo několik předních českých vědců, působících v oblasti biotechnologií. Nenahraditelnou ztrátu utrpěl BIOTRIN dne 30. srpna 2012 náhlou smrtí tehdejšího předsedy prof. RNDr. Jaroslava Drobníka, CSc., který byl doposud nejvýraznější osobností BIOTRINU a lze říci, že i obecně tematiky GMO v ČR.
Metody práce sdružení/spolku a její výstupy
K hlavním činnostem sdružení BIOTREND, na které aktuálně navazuje i BIOTRIN, patřilo:
Konkrétní výstupy aktivit sdružení BIOTREND:
Článek vydaný k 15. výročí založení BIOTRINu: Sdružení BIOTRIN oslavuje 15. výročí
BIOTRIN MĚNÍ LOGO
NOVÉ ČÍSLO BULLETINU SVĚT BIOTECHNOLOGIÍ
uspořádali jsme pro vás
SEMINÁŘ
Záznam a podcast jsou dostupné na YouTube
ZPRÁVA Z KONFERENCE
NBT - naděje v boji s klimatickou změnou
uspořádali jsme pro vás
NBT KONFERENCI