...v současné době probíhají v EU jednání o úpravách legislativy pro nové genomické techniky (NGT)?

Nový návrh nařízení o rostlinách získaných některými novými genomickými technikami a jejich potravinách a krmivech byl představen 5. července 2023. Návrh zahrnuje i uvolňování NGT rostlin do životního prostředí a uvedení rostlin, potravin, krmiv a dalších produktů vyrobených za pomoci NGT na trh. Jedná se však pouze o rostliny – živočichové ani mikroorganismy v návrhu zahrnuty nejsou. Zároveň byly NGT rozděleny do dvou kategorií: 

  • NGT 1 – jsou rostliny s max. 20 cílenými změnami a bez cizí DNA – podobné konvenčním, nepodléhají GMO předpisům (nutné označení)
  • NGT 2 – jsou rostliny se složitějšími úpravami – podléhají současným GMO požadavkům, včetně označení a hodnocení rizik ​.

Postoje členských států se liší:

  • Nizozemsko, Španělsko, Česko a řada dalších zemí Evropy návrh podporují – ČR přitom zdůrazňuje potřebu rychlého přijetí a zachování volby mezi různými formami zemědělství.
  • Rakousko, Chorvatsko, Slovensko a Maďarsko jsou naopak proti.
  • Německo ​nebo Francie se vyjádřily s výhradami ohledně ekologických dopadů a požadavků na označování.

Za nejednotnými postoji členských států stojí především některé sporné body návrhu – například zákaz využití NGT v ekologickém zemědělství nebo původní návrh zákazu patentů​​, který by mohl zvyšovat nejistotu i náklady. 

Dne 14. března 2025 dosáhla Rada EU kvalifikované většiny pro mandát k jednání s Evropským parlamentem – zahajuje se tak tzv. trialog mezi Evropským parlamentem, komisí a Radou EU. Patenty na NGT 1 již nebudou zakázány, ale je vyžadováno zveřejnění patentových nároků při registraci v databázi a bude zřízena expertní skupina pro patenty. Zároveň komise do roku 2026 vydá studii o dopadu patentů na inovace, přístup pěstitelů a konkurenční prostředí; následná zpráva má proběhnout za 4-6 let. Rovněž členské státy mohou zakázat pěstování NGT 2 na svém území a zavádět opatření pro soužití různých kategorií rostlin.

Schválení se očekává do konce roku 2025 ​; dokument by poté musel být publikován v Úředním věstníku EU a členské státy by implementovaly novou legislativu. Do té doby však platí stávající pravidla pro GMO.

Zdroje:

Autorka textu: Kristýna Kliková, editorka textu: Tereza Branyšová​​​​​​