Přispěly změny klimatu k pandemii viru SARS-CoV-2?

28.6.2021 |

Studie vedená vědci z britské Universty of Cambridge, která byla publikována v časopise Science of the Total Environment, přináší první důkazy o tom, jak klimatické změny přispěly k rozvoji viru SARS-CoV-2 a jím vyvolané pandemie onemocnění COVID-19.

Studie zaznamenala rozsáhlé změny v typech vegetace v jihočínské provincii Yunnan a přilehlých oblastech Myanmaru a Laosu za posledních sto let. Obecně je známo, že klimatické změny (např. zvyšování teplot, slunečního svitu a oxidu uhličitého) mají vliv na růst rostlin. Na základě této studie bylo zjištěno, že zmíněné změny ovlivnily přírodní stanoviště a vytvořily vhodná prostředí pro mnoho druhů netopýrů, kteří běžně žijí převážně v lesích a jsou přirozeným rezervoárem řady typů koronavirů. 

Vědci vytvořili mapu vegetace světa pomocí záznamů o teplotě, srážkách a oblačnosti. Použili informace o vegetačních požadavcích různých druhů netopýrů vyskytujících se po celém světě na vypracování globálního rozšíření každého druhu na počátku 20. století. Porovnání se současným rozdělením jim umožnilo vidět, jak se druhová rozmanitost netopýrů změnila po celém světě v průběhu minulého století v důsledku klimatických změn. 

Většina typů koronavirů přenášených netopýry není schopna přenosu na lidi. Několik známých druhů (mimo jiné MERS, SARS a CoV-2) je ale schopno infikovat člověka a jimi vyvolaná onemocnění mohou mít fatální následky. V současné době se vědci snaží, aby na základě těchto studií o klimatických změnách uznali političtí činitelé roli změny klimatu při propuknutí virových onemocnění a řešili tak změnu klimatu jako součást programů hospodářské obnovy po pandemii COVID-19.

Zdroje: