...v rámci EU existují tři různé způsoby nakládání s GMO?
V České republice je nakládání s GMO upraveno zákonem č. 78/2004 Sb. o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a produkty, který je doplněn dalšími novelami a směrnicemi týkajícími se GM potravin, krmiv, jejich sledovatelnosti a označování.
Vzhledem k tomu, že Česká republika je členem EU, existují u nás stejně jako v EU tři způsoby nakládání s GMO, kterými se řídí i národní správa:
- Uzavřené nakládání, zahrnuje výzkum v laboratořích, sklenících a dalších uzavřených prostorách, včetně uzavřených průmyslových výrob (např. GM mikroorganismy). V rámci tohoto typu nakládání jsou rovněž stanoveny čtyři kategorie rizika vztahující se k činnosti s GMO.
- Uvolňování do životního prostředí zahrnuje polní pokusy, terénní zkoušky a ověřování šlechtitelských charakteristik, např. u GM komárů. V ČR se dříve testovala GM kukuřice, brambory, len nebo řepka.
- Po uvedení nového GMO do zemědělské praxe je nutné provádět tzv. monitoring. Ten sleduje vliv GM plodin na životní prostředí po uvedení na trh. Za monitoring je zodpovědný držitel povolení k uvedení na trh a zahrnuje obecný dozor a identifikaci výskytu nepříznivých účinků, které nebyly očekávány při posuzování environmentálních rizik. Sami pěstitelé již monitoring GM plodin provádět nemusí.
- Uvádění na trh postihuje komerční pěstování GM plodin, chov GM živočichů, dovoz a zpracování GM potravin a krmiv. GM produkt, který je dále používán jako potravina či krmivo, uvedený na trh, musí být správně označen.
Více informací na toto téma můžete najít zde:
- https://bezpecnostpotravin.cz/UserFiles/publikace1/Moderni_biotechnologie_WEB.pdf
- https://www.potravinyinfo.cz/33/zakon-o-nakladani-s-geneticky-modifikovanymi-organismy-uniqueidmRRWSbk196FNf8-jVUh4EstVtRjpnQxZLirD4OPC-LA/
- https://www.mzp.cz/cz/metodicke_pokyny_uzavrene_nakladani_2017
Autorky textu: Kristýna Kliková, Tereza Branyšová