Semena fialových rajčat se objevila na britském trhu

29.4.2024 | Jan Šnábl

Norfolk Healthy Produce, přední britská společnost v oboru inovativního zemědělství, s radostí ohlásila spuštění prodeje semen svého revolučního produktu: fialových rajčat. Tato jedinečná rajčata jsou bohatá na zdraví prospěšné antokyany, což jsou antioxidanty nalezené v potravinách, jako jsou borůvky a ostružiny.

Bioinženýrský přístup umožnil kombinaci rajčete s geny z jedlého hledíku (Antirrhinum), čímž bylo dosaženo přítomnosti fialových antioxidantů nejen v dužině, ba dokonce i ve slupce rajčat. Tento vývoj reprezentuje významný krok v oblasti genetického inženýrství potravin a nabízí zahradníkům a konzumentům novou možnost zdraví prospěšného ovoce.

Profesorka Cathie Martin, vedoucí výzkumnice stojící za tímto objevem, si již od roku 2008 přála, aby zahradníci mohli pěstovat tato rajčata. Ta budou k dispozici v obchodech již tento rok.

Dosavadní průzkumy ukazují vysoký zájem amerických spotřebitelů (80 % dotázaných) o pěstování a konzumaci tohoto produktu, i když byl upraven pomocí metod genového inženýrství. Tato zvýšená poptávka je důkazem rostoucího zájmu o nové a inovativní přístupy k zemědělství a potravinové výrobě.

Na základě dosavadních informací oznámil Norfolk Healthy Produce uzavření prodeje semen pro letošní sezónu. Vyhlížejme tedy sezónu následující, kdy snad budou tato semena dostupná i v naší kotlině. 
 

Zdroj:

https://www.isaaa.org/kc/cropbiotechupdate/article/default.asp?ID=20643