BIOTRIN je nezisková organizace vytvořená vědeckými
pracovníky pro šíření informací o moderních biotechnologiích.
Je tu pro vaši informaci a jako fórum vašich názorů.

RNAi insekticid

Nový nástroj v boji proti hmyzím škůdcům


Skupina vědců z univerzity v Arizoně (University of Arizona, USA) pod vedením prof. Bruce Tabashnika vyvinula nový biotechnologický nástroj využívající interference RNA (RNAi) k produkci insekticidů účinných vůči konkrétním hmyzím škůdcům v terénu.

Účinnost insekticidu je založena na  inhibici nukleotidových sekvencí zodpovědných za vznik proteinů, které jsou nezbytné pro vývoj cílových hmyzích škůdců. Principem metody je využití dvouvláknové RNA (dsRNA) k blokování obvyklé funkce messengerové RNA, tedy odesílání instrukcí k výrobě proteinů.

V důsledku úsilí biotechnologických společností bude tento insekticid levnější alternativou ke konvenčním přípravkům, a to díky nízkonákladové výrobě dsRNA. Používání insekticidů na bázi RNAi se liší od těch konvenčních především tím, že se zaměřuje specificky pouze na určitý – cílový hmyz. Je tak šetrnější k životnímu prostředí.

Prof. Tabashnik i tak nadále doporučuje využití integrované ochrany při hubení hmyzích škůdců pomocí různých metod, jako je střídání plodin, tradiční syntetické pesticidy a biopesticidy. Integrovaná ochrana před hmyzími škůdci je stále nejúčinnějším nástrojem k omezování vzniku jejich rezistence.

Závěrem prof. Tabashnik dodává: „Je potřeba optimalizovat dostupnou technologii tak, aby byla vytvořena nejefektivnější možná metoda. Klíčová bude právě RNAi“.

 

Zdroje:

https://www.isaaa.org/kc/cropbiotechupdate/article/default.asp?ID=18505

https://www.pnas.org/content/117/52/32823

Aktuálně

BIOTRIN MĚNÍ LOGO


NOVÉ ČÍSLO BULLETINU SVĚT BIOTECHNOLOGIÍ

VESMÍRNÉ BIOTECHNOLOGIE


uspořádali jsme pro vás

SEMINÁŘ

VESMÍRNÉ BIOTECHNOLOGIE

Záznam a podcast jsou dostupné na YouTubeZPRÁVA Z KONFERENCE
NBT - naděje v boji s klimatickou změnou


uspořádali jsme pro vás

NBT KONFERENCI

26.5. 2022 | BIOTRIN 

 

Top