První sklizeň zlaté rýže na Filipínách

11.4.2023 |

Na konci minulého roku oznámilo Ministerstvo zemědělství na Filipínách, že v několika jejich provinciích proběhla první sklizeň neloupané zlaté rýže Malusog obohacené o betakaroten. 

Provincie, ve kterých proběhlo pilotní pěstování zlaté rýže, byly vybrány na základě nejakutnější potřeby rýže s vyšším obsahem betakarotenu z důvodu velkého počtu předškolních dětí a těhotných i kojících matek trpících nedostatkem vitamínu A a celkovou podvýživou. Nedostatek vitamínu A způsobuje především u zmíněných skupin zhoršení zraku, oslabení celkové imunity organismu nebo zpomalení růstu a vývoje, a proto bylo nutné začít tento problém řešit.

Celkem bylo na konci minulého roku sklizeno více než 100 tun zlaté rýže, které byly distribuovány do jednotlivých domácností ve vybraných provinciích. Jak guvernéři provincií, tak zemědělci pěstující zlatou rýži si společnou spolupráci velice pochvalují a slibují si od ní zlepšení zdravotního stavu milionů obyvatel a celkové zkvalitnění života Filipínců. Zlatá rýže Malusog by měla mít nejen kvalitnější semena, což by mělo ovlivnit především chuť rýže, ale i prodloužený stonek, který by mohl poskytnout právě větší sklizeň rýže. 

Předpokládá se, že zlatá rýže Malusog by mohla být komerčně pěstována až od poloviny roku 2024, avšak bude silně záviset na dodávkách osiva. V boji s podvýživou a nedostatkem vitamínu A je to však už nyní první a velice zásadní krok.

 

Zdroje: