Petúnie zeleně svítící ve tmě dostaly v USA povolení k prodeji

15.4.2024 |

Rostliny jsou upravovány výzkumníky tak, aby svítily, již od konce minulého století,. Nyní si je mohou pořídit i zahrádkáři v USA. Ministerstvo zemědělství Spojených států (USDA) na začátku roku 2024 schválilo prodej svítící petúnie Firefly od společnosti Light Bio, která nyní přijímá předobjednávky těchto pozoruhodných biotechnologicky upravených rostlin za cenu 29 USD/kus. 

Petúnie Firefly má květy, které během dne vypadají bíle, ale ve tmě rostlina svítí zeleně, čímž může být okouzlujícím doplňkem do domácího interiéru nebo zahrady nejen pro nadšence do vědy. Společnost Light Bio si pro svou práci vybrala petúnie, protože se ve USA široce používají jako okrasné rostliny a nejsou považovány za invazivní druhy. Šance na rozšíření modifikovaných genů do původních rostlin a narušení ekosystémů by měla být minimální.

Light Bio, inovativní startup využívající znalostí syntetické biologie, s podporou významných biotechnologických lídrů, jako jsou NFX a Ginkgo Bioworks (NYSE: DNA), mění zahradnický průmysl tím, že představuje novou kategorii biotechnologicky upravených rostlin. 

Tato událost je označována za „průlomovou“, protože vytvořit rostlinu, která dokáže emitovat světlo dostatečně jasně, aby ji bylo možné vidět pouhým okem, a kterou lze prodávat milovníkům rostlin, bylo dosud považováno za obtížné. Keith Wood, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Light Bio, pracuje na bioluminiscenčních rostlinách, které emitují světlo prostřednictvím chemických reakcí uvnitř svých buněk již od 80. let 20. století. Avšak rostliny zářily jen slabě a potřebovaly speciální výživu.

Výzkum, který byl použit při modifikaci této petúnie, staví na dřívější publikaci přípravy svítícího tabáku, a to vložením čtyř genů získaných z houby Neonothopanus nambi. Výzkumný tým z Ruska, Rakouska a Velké Británie odhalil překvapivou podobnost mezi bioluminiscencí hub a metabolismem rostlin a upravil čtyři vybrané geny pro další zvýšení luminiscence. Vložením těchto genů do petúnie výzkumníci umožnili rostlině produkovat enzymy, které přeměňují kyselinu kávovou, vyskytující se ve všech rostlinách, na molekulu luciferin vyzařující světlo. Poté ji recyklují zpět na kyselinu kávovou, což umožňuje trvalou bioluminiscenci. 

Na rozdíl od fluorescence, která vyžaduje speciální osvícení, bioluminiscence petúnie Firefly probíhá bez potřeby jakéhokoli konkrétního typu světla. To odlišuje rostlinu od ostatních zářících organismů na trhu, jako jsou například rybičky GloFish®. Tito akvarijní mazlíčci, k dispozici v mnoha druzích a barvách, fluoreskují pouze pod modrým LED světlem.

Petúnie Firefly poskytují nejjasnější bioluminiscenci zejména v poupatech. "Pokud s rostlinou zacházíte opravdu dobře, pokud má dostatek slunečního světla a je zdravá, bude zářit jasněji," říká Karen Sarkisyan, syntetická bioložka z MRC London Institute of Medical Sciences. Je to jemná zelená záře podobná světlu úplňku, která může poskytnout kulisu pro meditaci nebo prostě jen chvíli klidu. Uvidíme, zda se těchto petúnií dočkáme i v Evropě.

 


Zdroje: