Nové edukativní materiály v oblasti biotechnologií

1.9.2020 |

Nezisková organizace BIOTRIN, z.s. upozorňuje na vydání dvou titulů v oblasti biotechnologií, které mohou posloužit jako učební materiál pro studenty středních škol. Jde o film zaměřený na geneticky modifikované organismy (GMO) a brožurku o nových technikách šlechtění rostlin (zejm. CRISPR).

Prvním titulem je holandský nezávislý dokumentární film Well fed z roku 2017.

Tento film poutavým způsobem poskytuje netradiční pohled na geneticky modifikované plodiny a jejich využití v zemědělství. Mj. odpovídá i na často diskutované otázky, kterými jsou např.: „K čemu jsou dobré geneticky modifikované plodiny?“, „Potřebujeme je vůbec v Evropě?“ a „Není lepší chovat se předběžně opatrně a držet se od nich dál?“.

Producenty filmu jsou Hidde Boersma, Karsten de Vreugd a Philip Fountain; první dva jmenovaní zároveň vystupují jako hlavní protagonisté filmu. Společně se vydávají za produkty genetických modifikací, jak po Evropě, tak i do Bangladéše, a vyprávějí příběh, jenž se málokdy dostane k široké veřejnosti. Ve filmu je dán prostor různým stranám pro vyjádření ke GMO – pěstitelům, spotřebitelům, výzkumníkům, environmentálním organizacím a dalším.

Film je v holandštině/angličtině s českými titulky, které připravil BIOTRIN, z.s.. Ke zhlédnutí (s českými titulky) je film volně dostupný na Youtube kanálu „BIOTRIN, z.s.“ – viz https://www.youtube.com/channel/UC7fJzguq3t8ilNBlYbAR2OA/videos.

Všechny jazykové varianty titulků k filmu (AJ, ES, FR, NL, PT, včetně českých titulků) i originál filmu ke stažení najdete na vimeo – https://vimeo.com/188913344.

 

Druhým titulem je brožura „Příklady rostlin vyšlechtěných s pomocí nových technik šlechtění – CRISPR, TALEN“ z letošního roku.

Publikace uvádí konkrétní příklady genově upravených (editovaných) rostlin, které již našly své uplatnění na trhu nebo by v blízké době mohly najít. Jde zejména o zemědělsky a spotřebitelsky významné plodiny, upravené technikou CRISPR/Cas9 a v jednom případě též služebně starší technikou TALEN (sójový olej dostupný na trhu v USA).

Jednotlivé texty jsou doprovázeny poutavými kresbami švédské ilustrátorky Darji Chrobok.

On-line verze publikace je volně ke stažení na internetových stránkách BIOTRINu, z.s.:

https://www.biotrin.cz/store/crispr-publikace-final-on-line-listopad-2020.pdf.

Publikace je k dispozici u BIOTRINu také v tištěné verzi.

 

Dotazy, komentáře, náměty a žádosti o další informace zasílejte na info@biotrin.cz.