BIOTRIN je nezisková organizace vytvořená vědeckými
pracovníky pro šíření informací o moderních biotechnologiích.
Je tu pro vaši informaci a jako fórum vašich názorů.

Modré růže již brzy na našich zahradách

Dlouhá léta se nedařilo šlechtitelům vyvinout růži modré barvy. Prozatím neutuchající poptávku po modrých růžích řeší prodejci květin ponořením růží do barvy. Složení barviva a technologie jsou know-how každé firmy. Všichni se ale potýkají s nevýhodami barvení. Výsledná barva není stabilní, bledne, může barvit a lišit se v odstínech růže od růže.

Naději na úspěch vyšlechtit opravdovou modrou růži daly až nové biotechnologie. Vědci nalezli dva bakteriální enzymy, které dokáží změnit běžnou složku okvětních bílých lístků L-glutamin do modré barvy v odstínu indigo. Bakterie Agrobacterium tumefaciens byly do bílých okvětních lístků vpraveny injekcí a následně přenesly geny produkující pigment do genomu růže.

Výsledná modrá barva růže byla jen krátkodobá a vyskytovala se ve skvrnách. I přesto vědecký tým konstatoval, že se jedná o první vyrobenou modrou růži na světě. V dalším výzkumu se vědci chystají zaměřit na to, aby růže produkovala enzymy sloužící ke změně barvy sama bez nutnosti asistované injektáže. Podrobnější informace o studii naleznete v článku American Chemical Society.

 

Zdroj:

http://www.isaaa.org/kc/cropbiotechupdate/article/default.asp?ID=16915

Aktuálně

BIOTRIN MĚNÍ LOGO


NOVÉ ČÍSLO BULLETINU SVĚT BIOTECHNOLOGIÍ

VESMÍRNÉ BIOTECHNOLOGIE


uspořádali jsme pro vás

SEMINÁŘ

VESMÍRNÉ BIOTECHNOLOGIE

Záznam a podcast jsou dostupné na YouTubeZPRÁVA Z KONFERENCE
NBT - naděje v boji s klimatickou změnou


uspořádali jsme pro vás

NBT KONFERENCI

26.5. 2022 | BIOTRIN 

 

Top