GM trávy odstraňující toxické látky z půdy

19.12.2016 |

Výbušniny a munice používané ve vojenských základnách zanechávají v okolí toxické látky, které kontaminují miliony hektarů země. Náklady na vyčištění vojenských základen např. v USA se odhadují až na165 miliard dolarů.

Proto vědci z University of Washington a University of York spojili síly a provedli genetickou modifikaci u dvou druhů víceletých trav. Cílem této genetické modifikace je metabolizovat a odstranit ze životního prostředí RDX, což je nitramid, označovaný jako Research Department Formula X, s funkcí výbušniny silnější než trinitrotoluen (TNT). Je často používán ve směsi s dalšími explozivy a látkami jako jsou plastifikátory.

Genoví inženýři vnesli dva geny z bakterií do trav proso prutnaté (Panicum virgatum) a psineček výběžkatý (Agrostis stolonifera). Ty by měly metabolizovat (pojídat) RDX a změnit ho na neškodné složky.

Při prvním hodnocení geneticky modifikovaných (GM) trav a jejich účinnosti na odstranění RDX se ukázalo, že ty nejúspěšnější linie trav pěstované méně než 2 týdny v simulované kontaminované půdě, z ní odstranily veškerý RDX. Ani ve stoncích či listech GM trav nezůstaly jedovaté látky. Vědecký tým také odhalil další neočekávané benefity u GM trav. Nejen, že konzumují RDX jako svůj zdroj dusíku, ale tyto trávy rostou rychleji než divoké druhy.

Trávy jsou hojným a rychle rostoucím druhem, který může vydatně pomoci při ochraně životního prostředí. Kořeny trav mohou odstranit z půdy RDX dříve než se stačí dostat do spodních vod. Odstraňování RDX je důležité také vzhledem k jeho potenciální karcinogenitě.

Dalším krokem ve vývoji budou limitované polní pokusy ve vojenském cvičném prostoru, kde chtějí vědci testovat GM trávy v různých podmínkách. Případné širší testování bude vyžadovat povolení od USDA.

 

Zdroj: http://www.washington.edu/news/2016/11/22/new-grasses-neutralize-toxic-pollution-from-bombs-explosives-and-munitions/