Dvakrát o GM zvířatech

4.12.2015 |

V letošním roce se udály zajímavé věci v oblasti geneticky modifikovaných (GM) zvířat. Jednak byl v USA po více jak dvaceti letech čekání povolen GM losos jako potravina a za druhé se uvažovalo o polním testování GM vrtule olivovníkové v Evropě.

O povolení konzumace první GM potraviny živočišného původu - GM lososa zvaného „AquAdvantage“, který dorůstá požadované velikosti dvakrát rychleji než klasický losos - napsal pěkný článek RNDr. Mihulka na internetové stránky Gate2Biotech:

http://www.gate2biotech.cz/prvnim-transgennim-zivocichem-povolenym-v-usa-k-jidlu-se-stal-losos/.

V druhém případě šlo o opětovnou snahu britské firmy Oxitec vyzkoušet v polních podmínkách ve Španělsku GM vrtuli olivovníkovou (Bactrocera oleae). Tento dvoukřídlí hmyz je významný škůdce, který způsobuje ekonomické ztráty pěstitelům olivovníků, a je tedy nutné proti němu intenzivně zasahovat insekticidy.

GM samečci vrtule olivovníkové mají vložený speciální gen, s pomocí kterého by měla být při páření s klasickými samičkami výrazně redukována populace tohoto škůdce. Tento gen totiž způsobuje úhyn samičího potomstva v jeho vývojovém stadiu. Podobný GMO koncept již byl použit např. u komára tygrovaného, který je přenašečem nebezpečných nemocí jako např. horečka dengue nebo žlutá zimnice.

Firma Oxitec v letošním roce opětovně žádala španělské úřady o povolení polních pokusů s GM vrtulí olivovníkovou, nicméně dle posledních informací svoji žádost stáhla kvůli indikovanému negativnímu stanovisku příslušných úřadů. Vypadá to tedy, že ani liberální Španělsko se zatím nestane trojským koněm pro GMO v Evropě.

 

Zdroje:

http://www.gate2biotech.cz/prvnim-transgennim-zivocichem-povolenym-v-usa-k-jidlu-se-stal-losos/

http://www.transgen.de/aktuell/601.anlauf-test-olivenfliegen.html