Vědci odhalili gen zodpovědný za výnos a kvalitu bavlny

2.4.2024 | Ondřej Bašanda

Vědci z Čínské akademie agrikulturního výzkumu vypracovali studii, ve které odhalili gen klíčový pro tvorbu a kvalitu bavlny. Bavlník chlupatý (Gossypium hirsutum) je jedním z primárních zdrojů přírodního vlákna pro textilní průmysl. A právě na tuto rostlinu se zaměřili čínští výzkumníci, aby poodhalili tajemství jejího genetického kódu.

Ve studii se zaměřili na průzkum řady genů, které souvisí s tvorbou buněčné stěny, tvorbou vláken a kvality bavlny. Vědci vytvořili rozsáhlou genetickou mapu a následně pomocí CRISPR/Cas9 metody a dalších metod molekulární biologie zkoušeli jednotlivé geny umlčet, tedy způsobit jejich neaktivitu, aby zjistili, jak se to projeví na tvorbě bavlny.

Za hlavního protagonistu označili gen GhCesA4. Právě tento gen je zodpovědný za negativní korelaci mezi výnosem a kvalitou bavlny. Samozřejmě není jediným genem, který se podílí na tomto procesu, ovšem právě onen poměr kvalita vs. kvantita je pro následnou tvorbu v textilním průmyslu důležitý. Ale proč nás to vlastně zajímá?

Teď když byl identifikován „viník“, je možné s ním dále pracovat a ovlivňovat jeho expresi, tedy zamezit současnému problému, kdy s vyšším výnosem klesá kvalita. A s dalším výzkumem se můžeme dostat ke kvalitnějšímu oblečení. Což může potenciálně nejen ušetřit našim peněženkám, ale také pomoci snížit tlak na produkci bavlny a v konečném důsledku ulevit naší planetě v již tak náročné době klimatické změny.

 

Zdroje: