Rychlejší šlechtění nových odrůd

3.4.2016 |

V EU existuje nový projekt, který se zaměřuje na plodiny a jejich reakci na změny v životním prostředí. Projekt se ve zkratce jmenuje EMPHASIS - The European Multi-Environment Plant Phenomics and Simulation Infrastructure - a je součástí širší platformy, která koordinuje výzkumné strategie v EU.

Záměrem EMPHASIS je vytvořit integrovanou evropskou síť informací v oblasti fenotypizování a šlechtění rostlin. Přitom se projekt zaměřuje na plodiny, které jsou důležité z hlediska potravinové bezpečnosti a bioekonomiky (viz Svět biotechnologií z prosince 2010). Cílem projektu pak je urychlení a zlepšení šlechtění nových odrůd rostlin.

Spojí se tím již existující platformy pro fenotypizování rostlin, jako např. německá DPPN (Deutsches Pflanzen Phänotypisierungsnetzwerk) či francouzská FPPN (PHENOME) s výzkumnými institucemi v Belgii, Velké Británii a jiných evropských zemích.

Integrovaná síť informací by měla být uvedena do provozu v roce 2018.

Další informace o projektu EMPHASIS je možné dohledat na stránkách koordinátora projektu, tj. německého Forschungszentrum Jülich.

 

Zdroj:

http://www.fz-juelich.de/SharedDocs/Pressemitteilungen/UK/EN/2016/16-03-10emphasis.html;jsessionid=2A080C5E5248960CD54AAD07D4A69067