BIOTRIN je nezisková organizace vytvořená vědeckými
pracovníky pro šíření informací o moderních biotechnologiích.
Je tu pro vaši informaci a jako fórum vašich názorů.

Rouška s filtrem, který svítí po kontaktu s koronavirem

Japonští vědci vynalezli filtry do roušek, které po vystavení ultrafialovému (UV) světlu svítí, pokud jsou vystaveny koronaviru SARS-CoV-2. 

Tým vědců z Kyoto Prefectural University se během světové pandemie onemocnění COVID-19 zaměřil na vývoj roušek, pomocí nichž by bylo možné detekovat, zda daná osoba přišla do kontaktu s původcem onemocnění, koronavirem SARS-CoV-2.

V únoru roku 2020 vědci injikovali pštrosím samičkám neaktivní, zdraví neohrožující formu koronaviru. Z vajíček, která pštrosí samice snesly, pak bylo možné extrahovat velké množství vytvořených protilátek.

Posléze japonští výzkumníci vyrobili speciální filtr, jež umístili jako mezivrstvu do roušek. Filtr lze vyjmout, nastříkat fluorescenčním barvivem obsahujícím protilátky proti koronaviru ze pštrosích vajec, a pokud je virus přítomen, filtr bude pod UV světlem svítit.

Funkčnost filtrů byla ověřena během experimentů prováděných po dobu 10 dnů s účastí 32 nakažených pacientů. Výsledky potvrdily spolehlivost navrženého systému - všechny roušky, jež pacienti nosili, svítily. Postupem času, kdy virová nálož klesala, docházelo k blednutí vyzařovaného světla. Vědci proto doufají, že by jejich roušky mohly v budoucnu usnadnit detekci koronaviru. 

 

Zdroj:

 

 

Aktuálně

MÁTE MOŽNOST VYJÁDŘIT SE!
Veřejná konzultace | Evropská komise


uspořádali jsme pro vás

NBT KONFERENCI

26.5. 2022 | BIOTRIN


NOVÁ
Databáze NBT plodin | BIOTRIN


uspořádali jsme pro vás
promítání filmu
WELL FED
s následnou diskuzí
Promítání Well fed ODLOŽENO na říjen

Top