Řasy jako základ testů na protilátky proti COVID-19

23.6.2020 |

Kanadským výzkumníkům z Western University a integrované energetické společnosti Suncor se podařilo vyvinout serologické testovací kity na záchyt protilátek proti COVID-19 s využitím řas. Jedná se o jedinečný přístup, který překonává nedostatky stávajících testovacích metod, a navíc šetří peníze.

Jedním z limitujících faktorů ve vývoji rozsáhlých sérologických testů je nákladné vytváření dostatečných množství virových proteinů. Současné testy se opírají o proteiny zprostředkované hmyzími a savčími buňkami, což je jednak drahé, ale také obtížné při jejich škálovatelnosti. Výhody využití řas jsou proto zřejmé - jsou levné, dají se snadno vypěstovat a lze je upravit tak, aby produkovaly virové proteiny.

https://news.westernu.ca/2020/04/algae-tasked-with-producing-covid-19-test-kits/

Studenti Daniel Giguere a Sam Slatttery ze skupiny syntetické biologie z Western University se podílejí na vývoji genetických nástrojů pro úpravu řas, které jsou schopné produkovat proteiny potřebné k identifikaci protilátek na COVID-19 u osob, které onemocnění prodělaly.

„Používáme mikrořasy, které prokazují nejen slibnou produkci potřebného proteinu, ale dokážou ho produkovat i se správnou modifikací,“ řekl Giguere. Slattery pak dodává: „Využíváme své interní odborné znalosti a technologie k rychlé produkci proteinu a zároveň ověřujeme jeho účinnost coby testovacího prostředku.“

Martin Flatley ze společnosti Suncor uvedl, že díky vybavení, odborným znalostem a přístupu do univerzitní laboratoře pro biologickou bezpečnost se jim podařilo vytěžit z vývoje maximum a uplatnit své poznatky ve prospěch všech Kanaďanů.

Financování společností Mitacs, neziskovou národní výzkumnou organizací, umožnilo vědeckému týmu výrazně urychlit výrobní proces. S cílem zrychlení schvalovacího procesu a financování výzkumných projektů souvisejících s COVID-19 spolupracuje firma Mitacs s Výzkumnou radou pro přírodní vědy a inženýrský výzkum v Kanadě (NSERC).

Testovací soupravy by tak měly být na trhu již za pár měsíců.

 

Zdroje:

http://www.isaaa.org/kc/cropbiotechupdate/article/default.asp?ID=18103

https://news.westernu.ca/2020/04/algae-tasked-with-producing-covid-19-test-kits/