BIOTRIN je nezisková organizace vytvořená vědeckými
pracovníky pro šíření informací o moderních biotechnologiích.
Je tu pro vaši informaci a jako fórum vašich názorů.

Oranžové petúnie musejí pryč z trhu

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vydalo minulý týden zprávu o výskytu nepovolených GMO na evropském trhu. Jedná se o geneticky modifikované (GM) petúnie nápadné oranžovou barvou, která pro ně není typická.

African Sunset (foto:amazon.com)

Neobvyklá barva květů je u dekorativních rostlin vysoce ceněna. V případě petúnií se díky moderním biotechnologiím podařilo získat rostliny oranžových květů, a to s pomocí genu z kukuřice. Problémem je, že tyto květiny prozatím nejsou povoleny na trhu EU, a nakládání s nimi je tak nelegální.

MŽP upozorňuje, že pokud se tyto rostliny nacházejí i u nás v ČR, musejí být neprodleně staženy z trhu a nesmějí být dále vysazovány. Uvádí též konkrétní variety petúnií, kterých se to týká (viz seznam níže). MŽP doporučuje zahrádkářům rostliny s obchodními názvy uvedenými v seznamu a další podobně zbarvené petúnie zkompostovat. Podle MŽP zahrádkářům postihy nehrozí, obchodníci s GMO však mohou dostat pokutu až půl milionu korun.

Lze se ale domnívat, že případné postihy v praxi nebudou likvidační, neboť u GM petúnií nehrozí riziko pro zdraví ani pro životní prostředí. Jde pouze o barevnou modifikaci květů, a tyto rostliny tak nejsou významným ohrožením pro přírodu v ČR.

Více informací o případu GM petúnií je mj. uvedeno na webové stránce České technologické platformy rostlinných biotechnologií v článku Případ oranžových petúnií - nepovolené biotechnologie v praxi.

 

Zdroje:

http://mzp.cz/cz/news_170601_petunie

http://rostlinyprobudoucnost.com/?p=new6

 

Seznam odrůd petúnií, které byly identifikovány jako GMO - zveřejněnilo MŽP dne 1.6.2017:

Aktuálně

​POZVÁNKA NA SEMINÁŘ

VESMÍRNÉ BIOTECHNOLOGIEZPRÁVA Z KONFERENCE
NBT - naděje v boji s klimatickou změnou


uspořádali jsme pro vás

NBT KONFERENCI

26.5. 2022 | BIOTRIN


NOVÁ
Databáze NBT plodin | BIOTRIN

Top