BIOTRIN je nezisková organizace vytvořená vědeckými
pracovníky pro šíření informací o moderních biotechnologiích.
Je tu pro vaši informaci a jako fórum vašich názorů.

Onemocnění COVID-19 může mít spojitost s krevní skupinou

Odborníci z Univerzity v Kodani (University of Copenhagen) a partnerských institucí zjistili, že existují dvě varianty genů, které způsobí plicní selhání v důsledku onemocnění COVID-19. Článek byl již zveřejněn na webových stránkách časopisu MedRxiv.

Studie genomové analýzy zahrnovala 1 980 pacientů trpících plicním selháním v důsledku onemocnění COVID-19, a to z italského a španělského epicentra výskytu pandemie SARS-CoV-19 (jednalo se např. o Milán, Monzu, Madrid, San Sebastián a Barcelonu).

Výsledky ukázaly, že v prvním případě onemocnění souvisí s molekulárním receptorem, který je virem využíván k pronikání lidskými buňkami. Jde o chromosom 3 v blízkosti 6 genů, z nichž jeden interaguje s molekulárním receptorem viru.

V druhém případě jde o překrytí genomu, který má na starosti krevní skupinu lidí. Bylo zjištěno, že lidé s krevní skupinou A+ jsou více náchylnější k selhání plic ve srovnání s lidmi s jinými krevními skupinami. Podle studie jsou zároveň nejméně ohrožení lidé s krevní skupinou 0.

Výsledky průzkumu v Evropě tak odpovídají předběžným zjištěním z března t.r. v Číně, kde byla provedena obdobná studie na cca 2.000 pacientech z Wuchanu a Schenzenu. Ta prokázala, že u lidí s krevní skupinou A byla významně větší náchylnost k infekci a tendence k horšímu průběhu onemocnění. Naproti tomu, lidé s krevní skupinou 0 měli statisticky významně nižší míru rizika infekce ve srovnání s ostatními krevními skupinami.

 

Zdroje:

http://www.isaaa.org/kc/cropbiotechupdate/article/default.asp?ID=18167

https://www.scmp.com/news/china/society/article/3075567/people-blood-type-may-be-more-vulnerable-coronavirus-china-study

Aktuálně

​POZVÁNKA NA SEMINÁŘ

VESMÍRNÉ BIOTECHNOLOGIEZPRÁVA Z KONFERENCE
NBT - naděje v boji s klimatickou změnou


uspořádali jsme pro vás

NBT KONFERENCI

26.5. 2022 | BIOTRIN


NOVÁ
Databáze NBT plodin | BIOTRIN

Top