BIOTRIN je nezisková organizace vytvořená vědeckými
pracovníky pro šíření informací o moderních biotechnologiích.
Je tu pro vaši informaci a jako fórum vašich názorů.

Nová položka v NBT databázi – Rýže se zvýšeným obsahem GABA

V našem únorovém příspěvku do NBT databáze jsme se věnovali rýži seté (Oryza sativa L.), která patří mezi celosvětově nejvýznamnější zemědělské plodiny. Zaměřili jsme se na obohacování této plodiny o mikroprvky, jako je železo, zinek a mangan, a to kvůli nízkému obsahu těchto látek a dalších živin v její nejčastěji využívané formě – loupané rýži. V tomto příspěvku přinášíme nové informace týkající se zvýšení obsahu další živiny, kyseliny gama-aminomáselné (GABA).

GABA plní řadu důležitých funkcí, například potlačuje či moduluje přenos vzruchu v centrálním nervovém systému a podporuje vývoj neuronů. Díky svým příznivým účinkům se GABA stala předmětem zájmu jako alternativní terapeutikum pro prevenci a léčbu různých onemocnění, včetně vysokého tlaku, cukrovky a dalších civilizačních chorob, nádorů, zánětů, alergií a dalších.

V nedávné době bylo pomocí techniky CRISPR-Cas dosaženo významného pokroku při zvýšení obsahu GABA v rýži. Podařilo se odstranit specifickou část genu pro enzym glutamátdekarboxylasu (GAD), což vedlo k až sedminásobnému zvýše

ní obsahu GABA v semenech rýže. Tento významný pokrok otevírá nové možnosti pro zlepšení nutričního profilu rýže a poskytuje potenciální přínosy pro lidské zdraví.

Více na: https://www.biotrin.cz/ryze-se-zvysenym-obsahem-gaba/

 

 

Aktuálně

BIOTRIN MĚNÍ LOGO


NOVÉ ČÍSLO BULLETINU SVĚT BIOTECHNOLOGIÍ

VESMÍRNÉ BIOTECHNOLOGIE


uspořádali jsme pro vás

SEMINÁŘ

VESMÍRNÉ BIOTECHNOLOGIE

Záznam a podcast jsou dostupné na YouTubeZPRÁVA Z KONFERENCE
NBT - naděje v boji s klimatickou změnou


uspořádali jsme pro vás

NBT KONFERENCI

26.5. 2022 | BIOTRIN 

 

Top