Medicago přichází s nadějnou vakcínou proti COVID-19

17.3.2020 |

„Můžeme vyprodukovat vakcínu i protilátky proti onemocnění COVID-19“, oznámila ve své tiskové zprávě kanadská biotechnologická firma Medicago poté, co se jí podařilo úspěšně vyvinout viru podobné částice (VLP – virus-like particles) k novému typu koronaviru SARS-CoV-2. Vývoj VLP přitom trval pouhých 20 dní.

Produkce VLP je prvním krokem ve vývoji vakcíny proti COVID-19, onemocnění, které aktuálně dosáhlo již pandemických rozměrů. Vakcína nyní podstoupí testování na bezpečnost a účinnost. Jakmile budou testy hotové, chce Medicago požádat příslušný schvalovací úřad k zahájení vakcinačních zkoušek u lidí, což se očekává v létě t.r. (červenec/srpen).

Firma Medicago je lídrem rostlinných biotechnologií, které využívají VLP k vývoji vakcín založených na proteinech; vývojáři se tak nespoléhají jen na živočišné produkty nebo samotné viry.

VLP mají několik výhod oproti tradičním vakcínám:

  • Svou strukturou se podobají virům, což umožňuje imunitnímu systému, aby je rozpoznal a vytvořil žádanou imunitní odpověď. VLP však nejsou infekční a nedokáží se replikovat.
  • Technologie firmy Medicago nepoužívá nativní virus, ale pouze jeho genetickou sekvenci. Je tak možné začít s terapií proti pandemické infekci cca měsíc poté, co dostane zelenou od úřadů. Pro srovnání, u tradičních vakcín (vyvíjených ve slepičích vejcích) to trvá 6 – 9 měsíců.
  • Data z klinických zkoušek ukazují, že VLP mohou zároveň aktivovat protilátky i buněčné odpovědi.

Také vakcína pro COVID-19 je založena na VLP vyvinutých v rostlině Nicotiana benthamiana, která je hojně využívána právě v experimentální rostlinné virologii, a je blízce příbuzná tabáku.

Pozn.: Firma Medicago, fungující 21 let a sídlící v kanadském Quebeku, již v minulosti slavila úspěch na poli vývoje potřebných léků a vakcín, např. při ptačí chřipce nebo v boji proti ebole.

 

Zdroje: Tisková zpráva firmy Medicago z 12.3.2020

https://www.ncbiotech.org/news/medicago-vaccine-could-help-smoke-out-coronavirus

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18616398