GM sója s výhodami by mohla být brzy dostupná i v EU

10.3.2014 |

V červnovém vydání Světa biotechnologií jsme informovali o geneticky modifikované sóje společnosti Pioneer, která přináší výhody potravinářským firmám i spotřebitelům. Modifikace 305423 s obchodním názvem Plenish™ se vyznačuje vysokým podílem kyseliny olejové, nejsou v ní trans nenasycené mastné kyseliny a obsahuje méně nasycených tuků než jiné sojové oleje. Díky těmto vlastnostem je olej stabilnější při smažení i při skladování a zároveň je přijatelnější z hlediska zdravé výživy.

Změny ve složení mastných kyselin bylo dosaženo umlčením vlastního genu sóji fad2-1 pomocí RNA interference. Pro snadnější identifikaci modifikovaných rostlin byl vložen gen gm-hra, který způsobuje toleranci k ALS-inhibujícím herbicidům (selekční gen).

Sója Plenish je již několik sezón pěstována v USA, povolení k jejímu použití vydaly i země, kam se tato komodita z Ameriky vyváží – kromě EU. Ale i v Bruselu se již o povolení k dovozu a zpracování jedná, takže by letos, po 7 letech (!) od podání žádosti, mohlo být přijato rozhodnutí. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vydal v prosinci 2013 kladné stanovisko k použití této sóji v potravinách a krmivech. Podle GMO Panelu EFSA geneticky modifikovaná sója 305423 nepředstavuje zvýšené riziko pro zdraví ani pro životní prostředí ve srovnání s nemodifikovanou sójou.