ČR bez GMO

12.10.2017 |

Z českých médií

Odborný týdeník Zemědělec přinesl 25. 9. 2017 dvě zprávy o GMO, týkající se nového standardu produktů bez genetické modifikace a ukončení pěstování Bt kukuřice v ČR.

V případě standardu pro výrobu a produktů bez genetické modifikace jde zejména o mléčné produkty. Nízká výkupní cena mléka a tlak německých mlékáren udělali svoji práci, a tuzemský Spolek pro komodity a krmiva byl nucen jednat - výsledkem je zmiňovaný standard bez GMO. Naplnilo se tak to, co spolek avizoval již na začátku t.r. - viz článek Biotrinu ze dne 3. 5. 2017 - Standard bez GMO už i v ČR.

Certifikace "mléka bez GMO" mj. znamená, že dojnice nesmějí být krmeny GM krmivy. Co se týká Bt kukuřice, problém velký nebude - žádná Bt kukuřice se v ČR tento rok již nepěstovala. Otázkou je, jak se vyvarovat krmení GM sójou, která se ve velkém dováží do EU a představuje podstatný zdroj hodnotných bílkovin v krmivu. Mj. sója dříve nahradila masokostní moučky po aféře s výskytem nemoci „šílených krav“. Jistě i sóju lze nahradit jinou surovinou, plodinou, ale bez zdražení krmiv, a tedy i mléka to půjde jen těžko.

Nový standard i česká pole bez GM kukuřice znamenají, že věda v tomto kole prohrála s politikou a obchodem. Na druhé straně je tato situace důkazem, že není potřeba přistupovat k plošným restrikcím ze strany státu, neboť trh si použití nových produktů (v tomto případě GMO) umí regulovat sám.

 

Zdroj: Zemědělec č. 39/2017