BIOTRIN je nezisková organizace vytvořená vědeckými
pracovníky pro šíření informací o moderních biotechnologiích.
Je tu pro vaši informaci a jako fórum vašich názorů.

Červené citrony

Vědci na Floridě vytvořili geneticky modifikované (dále GM) citrony, které jsou zdravější – mají antioxidační účinky podobně jako červené víno. S vínem mají společnou i červenou barvu. To vše díky nově obsaženým antokyanům.

Antokyany jsou ve vodě rozpustná barviva, jež v závislosti na pH vytvářejí červený, fialový nebo modrý odstín. Patří do skupiny flavonoidů, látek s antioxidačními účinky proti volným radikálům - napomáhají obraně organizmu vůči kardiovaskulárním, nádorovým a neurodegenerativním onemocněním. Mají i preventivní účinek proti obezitě nebo diabetu. Pozitivní účinky antokyanů jsou známé právě u konzumace zmiňovaného červeného vína.

GM citrusy se podařilo vytvořit ve výzkumném centru floridské univerzity - UF Citrus Research and Education Center, kde pro jejich vývoj použili geny z červeného grepu „Ruby Seedless“ a krvavě zbarveného pomeranče „Moro“. GM citrusy obsahují protein, který vyvolává biosyntézu antokyanu, a tím i vývoj řady odstínů barev dužniny od tmavě červené po fialovou.

Cílem výzkumu od počátku bylo vyvinout alternativní rostlinný systém s výhodami pro spotřebitele. Kromě změny barvy plodu se však mění i barva listů, stonků a květů, a druhotně tak mohou tyto GM citrusy nalézt využití i v zahradnictví jako okrasné rostliny.

 

Zdroj: https://news.ifas.ufl.edu/2016/01/purple-limes-and-blood-oranges-could-be-next-for-florida-citrus/

Aktuálně


ZPRÁVA Z KONFERENCE
NBT - naděje v boji s klimatickou změnou


uspořádali jsme pro vás

NBT KONFERENCI

26.5. 2022 | BIOTRIN


NOVÁ
Databáze NBT plodin | BIOTRIN


uspořádali jsme pro vás
promítání filmu
WELL FED
s následnou diskuzí
Promítání Well fed ODLOŽENO na říjen

Top