Biotechnologie na prknech Národního divadla

13.2.2017 |

Nová scéna Národního divadla v Praze uvádí hru z prostředí fiktivního vědeckého ústavu s názvem „Dotkni se vesmíru a pokračuj…“. Na prkna Národního divadla se tak dostávají i biotechnologie, konkrétně techniky genové editace. A s nimi spojené složité otázky.

Hlavním hrdinou této hry na pomezí reality a sci-fi je vědec Ing. Bohumil Plánovský, Ph.D., který učiní světový objev. Cílenou genovou editací u lišajů je schopen ovlivnit preference vzájemného výběru „rodičovských párů“, ve prospěch těch evolučně nejnadějnějších. Nahodilý chaos v živočišném rozmnožování a tím i ve formování potomků by tak mohl být nahrazen spolehlivým plánem. Postupem času však lišajové přestanou být pro vědce Plánovského dostatečně atraktivní. Ústav se totiž mj. zabývá i asistovanou lidskou reprodukcí. Do hry tak vstupují zásadní etické otázky – lákavé i ošidné.

Autor hry i její režisér divákovi nabízejí k zamyšlení otázky jako např., zda mají vědci právo takové technologie dále rozpracovávat a dokonce používat v praxi? Převažují jejich přínosy nad riziky nebo naopak? Jsou rizika využití těchto převratných technologií větší než rizika jejich odmítnutí? Můžeme, či smíme postavit tento typ výzkumu „mimo zákon“, ale tím zároveň vytvořit prostor pro jeho nelegální zneužití?

Člověka, který zná akademické prostředí, hra zaujme znalostí reálií, způsobu myšlení vědců i suchého vědeckého humoru. Pro laika je hra nejen komplexním poučením, ale i zábavou, kterou spoluvytvářejí herci i publikum. A také inspirací k nestandardním úvahám.

Hra se reprízuje dvakrát měsíčně, nejbližší představení je v sobotu 25.2., další pak 7.3., 27.3., 11.4., 24.4., 2.5., 31.5. a 7.6. Hlavního hrdinu ztvárňuje David Matásek.

Foto: Národní divadlo

 

Zdroje:

http://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/10763?t=2017-02-25-20-00.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/divadlo-sifra-mistra-leonarda-po-cesku-dh4-/p_kultura.aspx?c=A170117_205622_p_kultura_wag