Plané rajče s vylepšenými vlastnostmi

  • organismus: rajče plané
  • nová vlastnost: zlepšený růst, více květů, větší plody, větší obsah lykopenu
  • zacíleno na: šlechtitele/chovatele, pěstitele, spotřebitele
  • technika vzniku: CRISPR/Cas9
  • povoleno v EU: ne

(c) Daria Chrobok, DC SciArt

Plané rajče (Solanum pimpinellifolium) je předkem rajčete jedlého (Solanum lycopersicum) s typickými vlastnostmi plané rostliny, jako jsou například plody velikosti hrášku.

V rámci mezinárodního projektu se podařilo s pomocí CRISPR/Cas9 upravit současně několik genů společných pro všechny odrůdy rajčat, a tak zlepšit jejich vlastnosti, jako je růst, výnos, počet plodů a jejich velikost.

Čtyři z těchto genů byly úspěšně editovány a vědci byli schopni pozorovat požadované účinky již po jedné generaci rostlin. Zlepšený růst, více květů a větší plody tak proměnily planou rostlinu v typickou kulturní.

Další genová úprava přinesla plodům také zvýšený obsah lykopenu, významného antioxidantu.

Tento přístup by se mohl v budoucnu stát obecně zajímavým, protože mnoho užitečných vlastností, jako je lepší odolnost nebo vyšší obsah živin, vymizelých s konvenčními šlechtitelskými technikami, lze jinak znovu získat pouze složitým a dlouholetým křížením plané formy s kulturní odrůdou.

Aktualizace ke dni: 17.1.2022


Původní vědecký zdroj:
Zsögön, A.; Čermák, T.; Rezende Naves, E.; Morato Notini, M.; Edel, K. H.; Weinl, S.; et al. De novo domestication of wild tomato using genome editing. Nat. Biotechnol. 2018, 36, 1211–1216. https://doi.org/10.1038/nbt.4272