Meloun tolerantní k herbicidům

  • organismus: meloun
  • nová vlastnost: tolerance k herbicidům
  • zacíleno na: pěstitele
  • technika vzniku: CRISPR/Cas9
  • povoleno v EU: ne

(c) Daria Chrobok, DC SciArt

Vodní meloun patří do čeledi tykvovité. Tyto rostliny vyžadují hodně prostoru pro růst, díky čemuž je jejich hustota na poli relativně nízká. V důsledku toho jsou pole vodních melounů velmi citlivá na plevele, na jejichž potlačení je nutné používat herbicidy.

Vědci z Čínské zemědělské univerzity použili techniku CRISPR/Cas9 k úpravě genomu vodního melounu. Konkrétně provedli cílenou bodovou mutaci – záměnu bází (C na T) v genu kódujícím enzym acetolaktát syntasu (ALS), který je spojován s tolerancí rostlin k herbicidům. Genovou úpravou se tak vědcům podařilo vytvořit herbicidně tolerantní, netransgenní odrůdu vodního melounu.

Dle vědců je tato nová odrůda geneticky identická s odrůdami vyšlechtěnými s pomocí tradiční mutageneze, a tedy není nutné přistupovat u ní ke speciální regulaci (jako u klasických transgenních GMO). Nová odrůda tak může být okamžitě použitá na poli a pěstitelům přinese zjednodušenou regulaci širokolistých plevelů.

Aktualizace ke dni: 14.1.2022


Původní vědecký zdroj:
Tian, S.; Jiang, L.; Cui, X.; Zhang, J.; Shaogui, Guo, S.; Li, M.; et al. Engineering herbicide-resistant watermelon variety through CRISPR/Cas9-mediated base-editing. Plant Cell Rep. 2018, 37,1353-1356.  doi:10.1007/s00299-018-2299-0