BIOTRIN je nezisková organizace vytvořená vědeckými
pracovníky pro šíření informací o moderních biotechnologiích.
Je tu pro vaši informaci a jako fórum vašich názorů.
Barva květu je jednou z nejdůležitějších charakteristik okrasných rostlin. To je důvod, proč šlechtitelé rostlin vyvíjejí velké úsilí na vyšlechtění odrůd s novými barvami květu.
Dosud byla změněná barva květu dosahována tradičním způsobem šlechtění nebo pomocí chemikálií způsobujících mutace.
Japonští vědci z výzkumného ústavu biotechnologií Iwate (Iwate Biotechnology Research Center) se zaměřili na okrasnou květinu torénii (Torenia fournieri), jež se hojně používá jako modelová rostlina pro výzkum. K úpravě barvy květů torénie použili techniku CRISPR/Cas9, kterou zacílili na geny pro enzym flavanon-3-hydroxylázu (F3H), klíčový enzym pro biosyntézu flavonoidů.
Mutace F3H genu způsobila bílé zbarvení zkoumaného kultivaru torénie. Na rozdíl od původní fialové a levandulové barvy měly genově editované (GE) rostliny torénie světle modrou až bílou barvu květu.
Původní vědecký zdroj:
Nishihara, M.; Higuchi, A.; Watanabe, A.; Tasaki, K. Application of the CRISPR/Cas9 system for modification of flower color in Torenia fournieri. BMC Plant Biol. 2018; 18, 331. doi:10.1186/s12870-018-1539-3
Další zdroj:
Štefková, M. Sekundární metabolity rostlin – přínos pro rostlinu i člověka. Bakalářská práce. Přírodovědecká fakulta, MU Brno. 2014. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/hnij9/bakalarska_prace.pdf
Aktualizace ke dni: 17.1.2022
BIOTRIN MĚNÍ LOGO
NOVÉ ČÍSLO BULLETINU SVĚT BIOTECHNOLOGIÍ
uspořádali jsme pro vás
SEMINÁŘ
Záznam a podcast jsou dostupné na YouTube
ZPRÁVA Z KONFERENCE
NBT - naděje v boji s klimatickou změnou
uspořádali jsme pro vás
NBT KONFERENCI